Uncategorized

Un nigerian amorezat vrea la divizionara C Mureșul Luduș

Oguejiofor Ifeanyi Cusmas este numele jucătorului nigerian care ar vrea să ajungă în această primăvară la echipa de Divizia C Mureșul Romvelo Luduș. El a obținut mai mulți ani la rând titlul de goalgetter în competițiile de juniori din Nigeria, iar acum vrea să vină în Ardeal de dragul unei puștoaice din localitate, pe care a cunoscut-o pe chat.

În urmă cu câteva luni publicam un articol legat de faptul că mica grupare fotbalistică Mureșul Luduș, promovată la finele sezonului trecut în Divizia C, a devenit prima echipă de liga a III-a din România care are propriul său website. Un website, în paranteză fie spus, nu au multe divizionare A din România. Între timp, ca urmare a listării paginii echipei ardelene pe site-ul www.romaniansoccer.ro, pe adresa de email a formației a sosit o ofertă neobișnuită, care i-a pus pe jar pe conducătorii Mureșului Luduș. Un tânăr fotbalist nigerian, pe nume Oguejiofor Ifeanyi Cusmas, a trimis recent un email pe adresa clubului ludușean în care solicita nici mai mult nici mai puțin decât să fie cooptat în lotul echipei. Ca să fie mai convingător, tânărul nigerian, în vârstă de 17 ani, a atașat și o autobiografie din care reiese că avem de-a face cu un goalgetter de perspectivă, bun chiar și pentru un eventual transfer în Divizia A. Potrivit CV-ului nigerianului, acesta a obținut și un titlu de cel mai bun goalgetter în competiții destinate jucătorilor sub 20 de ani din Nigeria.

Cherchez la femme

La întrebarea noastră – firească, de altfel – cum de, având deja un asemenea palmares, dorește să joace la o echipă de liga a III-a din România, Cusmas ne-a răspuns că a ales echipa din orășelul Luduș (județul Mureș, aproximativ 19.000 locuitori) din cauza faptului că a întâlnit, grație comunicării online, o fată de 17 ani din localitate, de care s-a îndrăgostit lulea. „Vreau să joc la Mureșul Luduș ca să pot să fiu cu fata pe care o iubesc. O să arăt că sunt un fotbalist bun, apoi o să ajung sigur și la echipe mai mari din România”, a spus tânărul fotbalist nigerian, care a evitat, însă, să precizeze cum o cheamă pe aleasa inimii sale.

Jucătorul e un lux pentru Mureșul

Inițial, conducătorii echipei mureșene au crezut că oferta nigerianului e o glumă proastă. Când au realizat, însă, că e ceva serios și că nu te poți pune cu amorul, cei de la Mureșul Luduș au fost chiar încântați să aibă la echipă un viitor Olisadebe. Numai că se punea problema banilor, ori la Mureșul Luduș, bugetul e unul de austeritate: „Anul trecut, când am promovat în Divizia C, a fost cât pe ce să renunțăm să ne înscriem din cauza fondurilor insuficiente. Abia am reușit să strângem un buget de 1,2 miliarde lei pentru acest sezon, bani care de abia ne ajung să supraviețuim. Ne-am dori la echipă un fotbalist de clasă, așa cum pare a fi acest tânăr african, însă mă tem că nu vom avea cu ce să-l plătim. Suntem o echipă mică, africanul e prea bun și cred că automat și prea scump pentru noi”, a declarat Florin Urcan, vicepreședinte al clubului și unul din principalii finanțatori ai Mureșului Luduș. Dacă, totuși, ardelenii vor găsi bani pentru a da curs cererii africanului, vom asista la o premieră în fotbalul românesc: primul jucător african din istoria Diviziei C.

Florin MARCEL

Sorin SIMION

Internetul, în special comunicarea online, prin intermediul chat-ului (mirc, yahoo, messenger etc.) este o modalitate tot mai răspândită de generare a unor legături amoroase. Numeroși tineri se cunosc și se îndrăgesc virtual. Cei mai îndrăzneți ajung să se și întâlnească. Cele mai multe întâlniri se soldează cu “ne mai vedem”, fără a mai fi reluată întâlnirea vituală, dar sunt și cazuri în care pot apărea idile mai consistente sau chiar legături durabile.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close